En Fa
En Fa

به طور کلی، چنانچه با تامین کننده ای معتبر و اهل فن در نمایندگیUPS  روبرو شوید می توانید تجربه بی دردسری از خرید یک سیستم از نمایندگی UPS را داشته باشید.

با توجه به اینکه هر سازمانی شرایط، چالش ها و اولویت بندی های خاص خودش را دارد، ارائه بهترین راهکار توسط نمایندگی UPS  به این سازمان ها، همیشه کار ساده ای نیست. با این وجود ، باید نکات مهم زیر را در خرید UPS  لحاظ نمایید:

  • از حجم باری که سیستم UPS در مواجهه با آن قرار می گیرد، آگاه باشید.

چه میزان از تجهیزات سازمان تان در هر بازه زمانی مورد استفاده قرار می گیرد؟ نورهای فلوئوروسنت و موتورها جریان زیادی از مدار می کشند. آیا نسبت به مشکلاتی که می توانند ایجاد کنند، آگاهی دارید؟

  • آیا به سلامت باتری های UPS خود در حد لازم اهمیت می دهید؟

UPS هایی که خوب طراحی شده باشند می توانند ‌باتری ها را از آسیب های احتمالی که ممکن است به دلیل شارژ پایین تر از سطح و ‌بالاتر از سطح استاندارد در دمای متفاوت محیط ایجاد شوند،‌ مصون دارند. دمای محیط باید به دقت کنترل شود تا نوسانات آن منجر به کاهش عمر باتری و افت عملکرد آن نشود.

  • هزینه های جاری

نسبت به بازدهی محصول خریداری شده از نمایندگی UPSاطمینان حاصل نمایید. همچنین از مصرف بیشتر انرژی و پرداخت هزینه های بیشتر برای خنک کاری تجهیزات تان ‌دوری کنید.

  • پرهیز از واماندگی سیستم

آیا باتری کافی در اختیار دارید تا نسبت به تداوم عملیات سیستم IT خود حین قطع برق، خاطر جمع باشید؟

  • مدیریت بار متغیر

آیا انتظار می رود بار UPS تان افزایش یابد؟ اگر بله ، باید متذکر شویم که این امکان با توجه به محصولات ماژولار و با قابلیت موازی شدن محصولات APC به تناسب افزایش بار و گاها بدون نیاز به فضای بیشتر میسر می‌شود.

  • ملاحظات محیطی

ثابت نگه داشتن دمای محیط در دمایی که از سوی کارخانه محصول تولیدی و واحد طراحی ، مهندسی آن اعلام شده است، امری ضروری برای محافظت از عمر باتری محسوب می شود. باید با نظارت بر رطوبت محیط از خوردگی اجزای داخلی سیستم جلوگیری نمایید. همچنین مطمئن شوید صدای تولید شده توسط UPS در شرایطی که متصل به بار است، برای موقعیت پیش بینی شده قابل قبول باشد.

  • سازگاری با ژنراتور

UPS های معتبر اغلب با ژنراتور سازگاری دارند، به منظور اطمینان یافتن از عملکرد صحیح آن هنگام اتصال به یک ژنراتور میتوان آن را تست نموده و به لحاظ اندازه، پایداری فرکانسها و... اطمینان حاصل نمایید.

  • تحویل به سایت

سیستم های UPS‌ بزرگ، به خصوص آن هایی که دارای باتری هستند، هر چند سنگین و بد قواره اند؛ ولی در ساختار خود اجزای ظریف الکترونیکی دارند. بنابراین حمل و نقل و جایابی آن ها مستلزم مشارکت پیمانکاران صاحب تجربه است. از نمایندگی UPS  بخواهید تا دستور العمل های مربوط به نصب و پیمانکاران قابل اطمینان را در این خصوص به شما معرفی کند.

  • برنامه ریزی برای تعمیرات UPS

آیا مهندسان نمایندگی UPS دسترسی کافی به سیستم UPS برای انجام تعمیرات آن دارند؟ آیا دنبال مدل ماژولاری برای UPS با منبع تغذیه قابل جابجایی هستید؟

  • تامین کننده مناسب

چنانچه نمایندگی UPS مجرب و قابل اعتمادی را انتخاب کنید، از مشکلات یاد شده بر حذر خواهید بود. شرکت APC و Emerson به پشتوانه چندین دهه خدمت مستمر در زمینه تولید و تامین تجهیزات UPS،‌ بی تردید جزو نخستین انتخاب های صاحبان صنایع خواهد بود. مراکز نمایندگی این  UPSکه در سطح جهان فعال هستند، همواره خود را متعهد به ارائه خدمات تعمیرات UPS  به مشتریانش دانسته و رضایت خاطر آن ها را فراهم کرده است.

 

نکات مهم در خرید باطری

به طور کلی باتری های قابل استفاده در یو پی اس منحصراً باتری های ثانویه با قابلیت شارژ مجدد می باشند. اما انتخاب نوع باتری با توجه به محدودیتهای محیطی (شامل دما، رطوبت، محیط های با قابلیت انفجار بالا، اثرات محیطی باتری و ...) ، محدودیت های مربوط به شارژ و دشارژ ( مدت زمان دشارژ باتری، مدت زمان شارژ باطری ، منبع موجود برای شارژ و ...) ، محدودیت های مربوط به ساختار و مشخصات فیزیکی باتری مانند وزن، ابعاد، ایجاد گازهای مربوط به سیکل شارژ و دشارژ، راندمان چرخه شارژ و دشارژ و در آخر ملاحظات مربوط به قیمت و ضریب اطمینان و ... می باشد.

در این مقاله سعی بر این است که به معرفی باتری های مورد نیاز برای استفاده در شرایط عمومی تر پرداخته شود. با توجه به مطالب فوق بر اساس اهمیت نسبی هر یک از پارامترها می توان به دسته بندی زیر رسید:

1- محدودیت های محیطی

الف- دما: دمای محیط نصب باتری شامل متوسط دما، حداقل و حداکثر آن یکی از مهمترین پارامترهای انتخاب نوع باتری است. معمولاً برای استفاده باتری در دماهای خیلی پائین و خیلی بالا از باتری های نیکل کادمیوم استفاده می شود. این نوع باتری علاوه بر محدوده وسیع دمای کار، طول عمر بالائی نیز دارد اما قیمت آن در حدود 10 تا 15 برابر قیمت باتری های سرب اسیدی می باشد. در محیط هایی با تغییرات دمایی کمتر (صفر تا 40 درجه سانتیگراد) به لحاظ صرفه اقتصادی عموماً باتری های سرب اسیدی کاربرد دارند.

ب- خ-رطوبت: در محیط های دارای رطوبت نامتعارف عموماً از پوششEpoxy برای حفاظت ترمینال و اتصالات باتری ها استفاده می شود.

ج- اثرات زیست محیطی: در برخی از موارد با توجه به مواد موجود در محیط و همچنین تاثیرات گازهای متصاعد شده از باتری، استفاده از باتری های خاص اجتناب ناپذیر است. عمدتاً در اینگونه موارد از باتری های SEALED استفاده می شود. در این نوع باتری چرخه شارژ و دشارژ باتری در یک سلول بسته انجام می شود و به همین دلیل این سلول سیلد شده است به عبارت دیگر عملکرد عادی باتری تاثیرات زیست محیطی نداشته و می تواند در فضای محل کار کاربران نیز نصب شوند.

2- محدودیت های مربوط به شارژ و دشارژ

الف- محدودیت های مربوط به دشارژ

عموماً نسبت جریان دشارژ به ظرفیت نامی باتری یک مقدار تعیین کننده در مدت زمان برق دهی باتری و طول عمر مفید آن باتری است. در باتری های ثانویه (قابل شارژ) کم بودن این نسبت باعث می گردد تا باتری بتواند درصد بیشتری از انرژی شیمیائی خود را به انرژی الکتریکی تبدیل نماید. با توجه به مطلب فوق و این واقعیت که باتری های قابل شارژ بعنوان منبع تامین انرژی، استفاده گسترده ای در صنایع و کاربردهای مختلف دارند نیاز به تولید باتری های متفاوت برای تامین انرژی در زمانهای مختلف الزامی گردیده است. بعنوان مثال
باتری های نیکل کادمیم در انواع دشارژ سریع (کمتر از نیم ساعت) دشارژ متوسط (بین نیم تا 3 ساعت) و دشارژ کُند (یک ساعت به بالا) طراحی و ساخته می شوند. در باتری های سرب اسیدی نیز ظرفیت نامی آن بر اساس مدت زمان دشارژ باتری بیان می گردد. بالطبع در انتخاب باتری پس از تعیین نوع باتری (سرب اسید، نیکل کادمیم و ...)، به منظور محاسبه ظرفیت مورد نیاز باید به مدت زمان دشارژ آن نیز توجه نمود. به عبارت دیگر در باتری های با ظرفیت نامی 100 آمپر ساعت و با زمانهای دشارژ 20 ساعت، 10 ساعت، 5 ساعت و HIGH RATE ظرفیت های واقعی متفاوت می باشند.

ب- محدودیت های مربوط به شارژ

هر یک از انواع باتریهای ثانویه جهت شارژ مجدد محدودیت ها و ملاحظات خود را دارند که می باید در نظر گرفته شوند (بعنوان مثال MEMORY EFFECT در باتری های نیکل کادمیم، حداقل و حداکثر جریان شارژ متفاوت در باتری ها، حداکثر جریان موجود در لحظه در انواع سلولهای خورشیدی، ولتاژ شناور و وابستگی آن به دمای محیط، ولتاژ شارژ چرخه ای و شناور و ...) این ملاحظات باعث می گردد که استفاده از شارژر متناسب با نوع باتری الزامی گردد، بنابراین استفاده از انواع شارژر در شرایط و کاربردهای مختلف امکان پذیر نیست و به همین ترتیب در صورت نیاز به تغییر مدل باتری در سیستمهای عملیاتی، نیاز به تغییر شارژر نیز الزامی است.

3- مشخصات فیزیکی باتری

الف ابعاد: در بسیاری از کاربردها با توجه به فضای قابل اختصاص، ابعاد باتری به منظور چیدمان بهتر جهت اشغال فضای کمتر و دسترسی آسان جهت تست اهمیت خاص خود را خواهد داشت.

ب- وزن باتری: در بعضی موارد وزن باتری و به عبارت دقیق تر نسبت انرژی بر وزن باتری نیز پارامتر مهمی به شمار می آید بخصوص در کاربردهای پرتابل

ج- استفاده از باتری های بدون نیاز به سرویس و نگهداری و همچنین بدون اثرات زیست محیطی نیز از پارامترهای تعیین کننده در انتخاب باتری است.

د- راندمان چرخه شارژ و دشارژ (نسبت توان دریافتی هنگام دشارژ نسبت به توان اعمالی هنگام شارژ مجدد) در باتری ها بخصوص در مواردی که منابع انرژی محدودی در اختیار است (مانند انرژی های تجدید پذیر) اهمیت خاصی پیدا می کنند.

4- ملاحظات قیمت، طول عمر و ضریب اطمینان

با در نظر گرفتن طول عمر و ضریب اطمینان از عملکرد صحیح، در بسیاری از موارد، قیمت باتری بعنوان یک پارامتر نهائی در تصمیم گیری مؤثر است.

ظرفیت نامی در باتری های سرب اسیدی

همانگونه که می دانیم در تئوری، ظرفیت یک باتری عبارتست از حاصل ضرب جریان کشیده شده از باتری در مدت زمانی که باتری قادر به تامین آن جریان می باشد قبل از آنکه ولتاژ آن از یک مقدار مشخص برای هر سلول کمتر شود. بعنوان مثال ظرفیت یک باتری که بتواند برای مدت 20 ساعت جریانی معادل 5 آمپر را قبل از آنکه ولتاژ آن به 75/1 ولت (برای هر سلول) برسد تامین نماید، معادل 100 آمپر ساعت می نامند. در تئوری، این باتری باید جریان 1 آمپر را برای مدت 100 ساعت و جریان 100 آمپر را برای مدت 1 ساعت تامین نماید. اما در عمل ظرفیت واقعی یک باتری تابعی از نسبت جریان دشارژ به ظرفیت نامی آن می باشد به همین دلیل ظرفیت نامی بهمراه زمان قابل دسترسی به آن ظرفیت (عموماً 10 ساعت، 20 ساعت و در مواردی 5 ساعت) بر روی باتری حک می شود. در این حالت در یک باتری 100 آمپر ساعت با زمان دشارژ 10 ساعت شما می توانید جریان 10 آمپر را برای مدت 10 ساعت و یا 5 آمپر را برای مدت 20 ساعت داشته باشید. در زمانهای دشارژ طولانی تر از مقدار حک شده بر روی باتری این رابطه (با دقت بالائی) خطی می ماند. اما در زمانهای دشارژ کمتر، (مطابق منحنی های ارائه شده توسط تولید کننده) از ظرفیت واقعی باتری کاسته می شود. بطور میانگین باتری های با ضریب تخلیه 10 ساعت تحت دشارژ یک ساعت تنها می توانند 55 تا 62 درصد از ظرفیت نامی خود را ارائه نمایند یعنی 55 آمپر تا 62 آمپر برای باتری 100 آمپر ساعت، این مقدار برای باتری های با ضریب 20 ساعت بین 50 تا 57 درصد متغیر است.

بنابراین برای انتخاب باتری جهت یو پی اس هایی که مدت برق دهی در آنها کمتر از 3 ساعت است استفاده از باتری های High Rate اقتصادی تر می باشد یعنی به ازاء قیمت، حجم و وزن کمتر می توان انرژی بالاتری را بدست آورد. در باتری های High Rate با تخلیه باتری در زمان یک ساعت 65 تا 70 درصد ظرفیت نامی باتری بدست خواهد آمد. بدیهی است در زمانهای دشارژ کمتر از 30 دقیقه اختلاف ظرفیت واقعی باتری های High Rate و معمولی بیشتر نیز خواهد شد.

ظرفیت واقعی باتری بر اساس زمان تخلیه

باتری های High Rate

باتری با ضریب 20 ساعت

باتری با ضریب 10 ساعت

زمان تخلیه

48%

26%

33%

7 دقیقه

58%

37%

44%

15 دقیقه

65%

48%

55%

30 دقیقه

69%

54%

60%

1 ساعت

89%

75%

80%

2 ساعت

92%

80%

85%

3 ساعت

98%

83%

88%

5 ساعت

105%

95%

100%

10 ساعت

106%

100%

102%

20 ساعت

 

و البته این تنها تفاوت باتری های High Rate با باتری های معمولی نیست. هنگام تخلیه باتری های معمولی با جریان بالاتر از 2 برابر ظرفیت نامی باتری، (یو پی اس هائی با مدت برق دهی کمتر از نیم ساعت این شرایط را به باتری تحمیل می نمایند پس در این نوع از یو پی اس ها استفاده از باتری های High Rate اجتناب ناپذیر است) حرارت ایجاد شده در آن باتری ها باعث کاهش شدید عمر مفید باتری ها می گردد.

.کلیه حقوق سایت متعلق به شرکت پیما عمران نیرو می باشد.