انواع لنزهای دوربین های مداربسته

Types of CCTV lenses

Types of CCTV lenses


انواع لنز

  • لنز با فاصله کانونی ثابت:

این لنزها گهگاه با نام منوفوکال (monofocal) هم خوانده می شوند. همانطور که از نام آنها مشخص است این لنزها زمانی کابرد دارند که تصویر دوربین همواره در فاصله ثابت از دوربین قرار دارد و در طول کار دوربین نیازی به تغییر فوکوس دوربین نیست. زاویه دید لنز را می توانید از روی کاتالوگ لنز به دست آورید. این لنزها معمولا در فاصله کانونی بین 3.7 میلی متر تا 75 میلی متر وجود دارند. فاصله کانونی بیشتر را معمولا با اضافه کردن یک، دو برابر کننده بین لنز و دوربین می توان ایجاد کرد. باید توضیح دهم که این دوبرابر کننده میزان نور رسیده به دوربین را کاهش می دهد. در صورتی که نیاز به فاصله کانونی بیشتر باشد باید از یک لنز زوم (zoom) استفاده کنید.

به جز لنزها با زاویه دید بسیار باز بقیه این لنزها دارای یک حلقه برای تنظیم فاصله کانونی هستند. در مقابل دوربین هم دارای یک ابزار برای تنظیم فاصله CCD تا لنز هستند به این پارامتر معمولا فوکوس پشتی (back focus) می گویند. دلیل این نام گذاری این است که در دوربین های قدیمی تنظیم این قسمت در پشت دوربینها بوده است. امروزه ابزارهای مختلفی مثل پیچ یا اهرم کوچک برای تنظیم این پارامتر بر روی دوربینها قرار دارد. برای تنظیم درست فوکوس یک دوربین باید بتوانید هر دوی این پارامترها یعنی فوکوس لنز و فوکوس دوربین را به درستی تنظیم کنید.

  •  لنز های زوم دستی:

همانطور که می دانید لنزهای زوم لنزهایی هستند که قابلیت بزرگ نمایی تصاویر را دارند. با توجه به امکان بزرگ نمایی این لنزها عموما از فاصله کانونی بیشتری نسبت به لنزهای عادی برخوردارند. بازه کانونی این دوربین ها معمولا به صورت (برای مثال) 6:1 نشان داده می شود. این بدین معناست که بیشترین فاصله کانونی دوربین 6 برابر بیشتر از کمترین فاصله کانونی آن است. برای مثال برای یک دوربین 2/3” با فاصله کانونی 6:1 فاصله کانونی به میلی متر بین 12.5 میلی متر تا 75 میلی متر خواهد بود.

  • لنزهای زوم اتوماتیک:

لنزهای زوم دستی به ندرت در دوربینهای مدار بسته مورد استفاده قرار می گیرند چراکه تغییر زاویه دید و زوم برای این لنزها یک نیاز حیاتی است. در این لنزها یک موتور DC وظیفه تنظیم زوم دوربین را از دور بر عهده دارد. در این لنزها فاصله کانونی به وسیله خود لنز و با تغییر زوم دوربین تنظیم می گردد. این لنزها از قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالاتری نسبت به لنزهای عادی برخوردارند. یکی از عیبهای مهم این لنزها، فوکوس اتوماتیک آنهاست چرا که ممکن است محل فوکوس شده توسط لنز محل مورد نظر شما نباشد و در این صورت باید با تغییر زوم دوربین یا محل تصویر تصویری بسازید که فوکوس بر روی فاصله مناسب صورت گیرد. از لنزهای اتوماتیک عموما بر روی پایه های پن تیلت (pan tilt) استفاده می گردد تا علاوه بر امکان داشتن تصاویر در فاصله های متفاوت بتوان تصاویر در زوایای متفاوت هم داشت.

  • لنزهای وریفوکال:

لنز وریفوکال (Varifocal) نوعی لنز است که امکان تغییر فاصله کانونی را در یک بازه محدود برای شما محیا می کند. برای مثال بر روی بسیار ازدوربین های outdoor (فضای خارجی) لنزهای 4-9mm نصب می شود. این یعنی شما می توانید فاصله کانونی دوربین را بین 4 تا 9 میلی متر تغییر دهید. توجه داشته باشید که بازه لنز را حتما با توجه به زاویه دید مناسب خود انتخاب کنید. برای مثال اگر دوربینی با فاصله کانونی 4 میلیمتر را در یک اتاق کوچک نصب کنید تنها می توانید تصویر یک محیط کوچک مثلا یک میز را داشته باشید.

لنزهای وریفوکال به جز تنظیم زاویه دید امکان تنظیم فوکوس نیز دارند. باید توجه کنید که پس از تغییر فاصله کانونی حتما باید فوکوس دوربین را نیز تغییر دهیم.

  • لنز فیکس:

لنزهای فیکس لنزهایی هستند که فاقد قابلیت تغییر هستند. این لنزها با توجه به فاصله و زاویه دید مناسب معمول دوربین تنظیم شده اند. لنزهای فیکس معمولا فاصله کانونی 3.6mm دارند. چنین لنزی به شما زاویه دید 74 درجه افقی خواهد داد. برای مثال یک لنز3.6mm اندازه تصویر در فاصله 7.6m برابر 11.4×8.7 خواهد بود. این لنزهای برای گرفتن تصویر در محیطهای کوچک مثل اتاق ها مناسب است اما برای فضاهای بیرونی که فاصله دوربین تا محل تصویر زیاد است احتمالا بهتر خواهد بود از لنزها با زاویه کانونی بیشتر استفاده کنید.